Vrijwilliger Aart (75): ‘De vrijdag is heilig’

Elke vrijdagmorgen staat Aart van Rijn (75) paraat bij Voedselbank Katwijk. Zijn vaste plek aan de inpaktafel heeft hij al meer dan tien jaar niet ingeruild. “We beginnen om half negen. Als het even kan ben ik er élke week. En altijd met veel plezier.”

Prachtig spul

Direct bij binnenkomst in de Voedselbank is het een gezellige drukte. Een groep mannen is druk bezig met sorteerwerk aan een aantal tafels. Kratten vol witlof, tomaten en andere producten gaan van hand tot hand. “Prachtig spul,” glimlacht Aart. “Daar worden de klanten echt blij van. En wij ook hoor, als we met z’n allen zo bezig zijn. Dit is gewoon een geweldig team.”

Onderwijs

Voordat Aart met pensioen ging, stond hij jarenlang voor de klas in het middelbaar onderwijs. “Ik gaf les aan kinderen uit wijken waar armoede aan de orde van de dag was. Toen al dacht ik: als ik ooit meer tijd heb, wil ik iets voor anderen betekenen.” Zo gezegd, zo gedaan. De vrijdag die hij destijds al vrij had, werd zijn vaste Voedselbank-dag.

Naastenliefde

Wat hem drijft? Aart is er duidelijk over: “Naastenliefde. Vanuit mijn christelijke overtuiging wil ik iets doen voor mensen die het minder hebben. Dat heb ik altijd al gehad, en dat zie je ook terug in mijn gezin.” Toch draait het voor Aart niet alleen om geven. “We praten veel. Over Katwijk, het nieuws, ziektes, maar ook gewoon over het leven. Het is sociaal, gezellig – eigenlijk net een soort sociëteit. En ja, we hebben lol. Zonder humor red je het niet in een team van alleen maar mannen,” grinnikt hij.

Vrijwilliger worden?

Nieuwe vrijwilligers zijn volgens Aart van harte welkom. De meeste vrijwilligers zijn gepensioneerd, maar krijgen ook te maken met pijntjes en kwaaltjes. “We krijgen hier hulp van scholieren aan de overkant, en we hebben wel eens jongeren op stage gehad… Hartstikke leuk. Maar wat nieuwe oudere vrijwilligers zou niet verkeerd zijn. Kom gewoon eens kijken hoe het hier gaat. Maar kijk uit, voor je het weet wil je net als ik niet meer weg.”